Komentarz - 2009-02-20 Walka trwa

La lotta continua ;)
emopati

– Anonimowy 2009-02-23 20:59 UTC


OK, ale z czego wynika wybór języka;)?

– Marcin Borkowski 2009-02-23 21:48 UTC


La lotta continua
…to po prostu wezwanie do walki. Walka się nie skończyła. Walka trwa… Czerwony Brygady używały tego hasła;)
Trochę poniewczasie, ale cóż…:)
pk

– Anonimowy 2009-03-05 23:34 UTC


E tam, poniewczasie. Nikt nikogo nie goni.

Taaa… A skojarzenie nieładne, oj nieładne;).

Ale odłóżmy żarciki. Przypuszczam, że C.B. nie były tu wcale jedyne; myślę, że można znaleźć całą masę rozmaitej maści dziwnych ludzi i dziwne organizacje, które z lubością podsycają atmosferę walki “naszych” z “onymi” – w końcu tak fajnie poczuć się lepszym, no i bić tych gorszych…

A skąd ja wziąłem tytuł tego wpisu? Z tytułu utworu otwierającego znakomitą płytę Izaiasha. Pozwolę sobie (za stroną oficjalną) zacytować ten utwór, bo warto (choć w wersji audio to zupełnie co innego…).

Walka trwa o życie człowieka
O wieczność i o teraz
O ludzką twarz
Walka trwa
Już płoną ognie – chwyćmy za ostrze
Naszym ogniem moc Najwyższego
Ostrzem wierność obranej drodze
Walka trwa
nie przeciw ciału i krwi
Lecz przeciw złym siłom
Naszym ogniem Miłość Boga
Naszym mieczem Wierność Jego
Walka trwa

Oczywiście, słychać tu wyraźnie echo Listu do Efezjan (rozdział 6, wersy 10-18ab):

W końcu bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu!

(cytat za Biblią Tysiąclecia)

Bardzo lubię te słowa. Być może dlatego, że pokazują one po pierwsze, że walka nigdy nie powinna być toczona przeciw żadnemu człowiekowi (tak, dwukrotnie użyłem dużego kwantyfikatora! choć nie oznacza to, że nigdy nie pozwoliłbym na użycie przemocy fizycznej – ale o tym może kiedy indziej) – KZKM w kawałku o bardzo zbliżonym tytule śpiewa: nigdy nie przeciw ludziom ani nie przeciw naturze – a po drugie, że mimo swojej nie-fizyczności, jest to walka bardzo konkretna.

– Marcin Borkowski 2009-03-07 21:49 UTC


:) nie miałam nic złego z tym powiedzeniem na myśli, tylko odnośnie poniższego
http://www.ptt-poznan.pl/stronyi/541.php

– Anonimowy 2009-03-08 14:00 UTC