Poniżej zbieram linki do różnych dokumentacji związanych z LaTeXem.
Uwaga: dokumenty pdf, do których linki znajdują się na tej stronie, powinny znajdować się w każdej dystrybucji TeXa, ale dokumentacje w internecie mogą dotyczyć nowszych wersji. Warto wyszukać plik o tej samej nazwie i rozszerzeniu pdf (lub dvi) u siebie na komputerze - wtedy raczej na pewno będzie to dokumentacja tej wersji, która jest zainstalowana na danym komputerze.
Uwaga 2: jest tu trochę “głębokich linków” do stron CTAN, AMS i innych. Bardzo proszę o informację, gdyby któryś link nie działał!
LaTeX ogólnie
- Nie za krótkie wprowadzenie do systemu LaTeX2e – klasyka, znakomite źródło na początek.
- An essential guide to LaTeX2e usage. Obsolete commands and packages – bardzo ciekawy dokument, zawiera liczne wskazówki, jak nie pisać w LaTeXu. Szczególnie cenny dla osób, które uczyły się LaTeXa jakiś czas temu i nie śledziły na bieżąco nowości w świecie LaTeXowym.
- The Comprehensive LaTeX Symbol List – lista naprawdę wielu znaczków, jakie można uzyskać w TeXu, wraz z informacją o sposobie ich uzyskania (komenda/pakiet), w układzie tematycznym.
- Tables in LaTeX2e: Packages and Methods – artykuł Lapo Filippo Moriego z PracTeX Journal stanowiący przegląd dostępnych w LaTeXu narzędzi do składu tabel.
- Włączanie grafik do tekstów w LaTeX2e autorstwa Wojciecha Myszki – tytuł mówi sam za siebie.
- The Visual LaTeX FAQ – dokument z przykładami różnych rzeczy, jakie można zrobić w LaTeX-u; przykłady te można kliknąć i w ten sposób przejść do strony, gdzie jest opisane, jak dany efekt uzyskać. Autor: Scott Pakin.
Ciekawe pakiety i klasy
- Zestaw ciekawych pakietów skompilowany przez Włodzimierza Macewicza
- User’s Guide for the amsmath Package - dokumentacja pakietu
amsmath
, zawierającego środowiska i komendy niezwykle przydatne przy pisaniu tekstów matematycznych (wystarczy przejrzeć spis treści!). - Instructions for Preparation of Papers and Monographs - dokument American Mathematical Society, zawierający interesujące instrukcje dla autorów artykułów i książek matematycznych (w szczególności opis klas LaTeXowych
amsart
i amsbook
). - User’s Guide to the amsrefs Package - dokumentacja znakomitego pakietu do tworzenia bibliografii i odnośników literaturowych. Moim skromnym zdaniem bije BibTeXa na głowę, zarówno możliwościami, jak i łatwością użycia.
- Using the amsthm Package - krótki (5 stron) ale przydatny plik: instrukcja obsługi pakietu
amsthm
, bardzo przydatnego dla wszystkich, którzy potrzebują łatwego definiowania środowisk do twierdzeń, definicji, uwag etc. - Customizing lists with the enumitem package (plik
enumitem.pdf
- dokumentacja niezwykle przydatnego pakietu enumitem
autorstwa Javiera Bezosa, służącego do zmieniania wyglądy wyliczeń enumerate
, itemize
i description
. - The BEAMER class Manual (plik
beameruserguide.pdf
) - dokumentacja pakietu beamer
autorstwa Tilla Tantaua, znakomitego narzędzia do tworzenia prezentacji w LaTeXu. - TikZ and PGF Manual (plik
pgfmanual.pdf
) - dokumentacja pakietu pgf
autorstwa Tilla Tantaua, bardzo dobrego narzędzia do tworzenia rysunków w dokumentach TeXowych. - units.sty - nicefrac.sty (plik
units.pdf
) - dwa proste pakiety do składu ułamków z pochyłą kreską (zamiast poziomej) oraz składu jednostek, autorstwa Axela Reicherta. - The xfrac package (plik
xfrac.pdf
) autorstwa Mortena Høgholma - znacznie lepszy niż nicefrac
, choć bardziej skomplikowany (w środku, nie w użytkowaniu ). - The changebar package autorstwa M. Fine’a i J. Braamsa - pozwala oznaczać zmienione miejsca w dokumencie szarą linią na margnesie. Zawiera skrypt bashowy do automatycznego generowania tychże na podstawie dwóch wersji pliku (diff rulez!). (Automat trzeba niekiedy poprawić ręcznie, ale i tak oszczędza sporo pracy.)
- The draftcopy package - napisany przez J. Vollmera pakiecik umieszczający słowo “draft” (lub inny napis) ukosem przez całą stronę w “tle” każdej strony. Niestety, nie działa z pdftexem…
- Publication quality tables in LaTeX - pakiet
booktabs
(wspomniany przez Moriego w wyżej cytowanym artykule) do składu tabel.
Dla zaawansowanych
LaTeX2e for class and package writers - podstawowe źródło informacji dla osób, które chciałyby napisać własny pakiet lub klasę dokumentu.
KategoriaTeX, KategoriaLaTeX