Ręczne instalowanie pakietów TeXowych

Czasami zachodzi potrzeba doinstalowania ręcznie jakiegoś pakietu (La)TeXowego, z pominięciem automatycznych narzędzi dostępnych w danej dystrybucji (tak było np. z TeXlive 2007, która zawierała pakiet beamer w wersji 3.06; wersja ta miała irytujący błąd związany z obsługą kolorów). Wbrew obiegowej opinii, ręczna instalacja pakietu jest czynnością bardzo prostą i wymagającą nie więcej niż 5 minut pracy. Oto wskazówki, jak to zrobić:

  1. Znajdź na swoim dysku katalog (folder) localtexmf. Może on być np. w /usr/local/tex/localtexmf (Linux) albo w C:\Program Files\MikTeX\localtexmf (MikTeX), albo jeszcze gdzieś indziej (ale zwykle w rozsądnym miejscu;)).
  2. W katalogu tym powinien znajdować się podkatalog tex.
  3. Jeśli instalujemy pakiet LaTeXa, właściwym miejscem jest .../localtexmf/tex/latex; jeśli piszesz w dialekcie TeXa innym niż LaTeX, prawdopodobnie sam dobrze wiesz, gdzie umieścić potrzebne pliki (może to być np. .../localtexmf/tex/plain). Dalej zakładam, że chodzi o pakiet LaTeXa.
  4. Pliki pakietu (np. ściagnięte z internetu) umieść w katalogu .../localtexmf/tex/latex/nazwapakietu, np. .../localtexmf/tex/latex/beamer. Zależnie od sposobu rozpowszechniania pakietu, pewnie konieczne będzie rozpakowanie jakiegoś archiwum (zip, tgz czy innego).
  5. Ostatni ważny krok: uaktualnij bazę danych plików TeXa. W MikTeXu należy uruchomić program MikTeX Options, wybrać zakładkę General i w polu File name database kliknąć Refresh now; w Linuksie jest dużo prościej, powinno wystarczyć sudo mktexlsr (przynajmniej w przypadku dystrybucji TeXlive).
  6. Ciesz się swoim nowym pakietem!

Uwaga: powyższe nie dotyczy ConTeXta; ale jeśli go używasz i grzebiesz w nim ręcznie, to albo Twoje inicjały to HH, TH, MM lub coś z tej serii;), albo jesteś szalony;).

KategoriaLaTeXPorady